Wyniki Mistrzostwa Świata Micro

Załoga POL77 Racing Volvo- Roca w składzie Piotr Tarnacki, Bartosz Makała i Grzegorz Banaszyk wygrała w kategorii Open rozegrane w Świnoujściu Mistrzostwa Świata w klasie Micro. W kategorii Racer najlepsza był załoga POL13 LaBesto Auto Bruno w składzie Bartosz Piotrowski, Adam Szymborski i Paweł Różycki a w kategorii Cruiser załoga ITA80 w składzie Mateo Vanelli, Alessandro Maroli i Tyler Mizzeto z Włoch.

Regaty rozgrywano od poniedziałku do piątku (13-17 sierpnia) na Zatoce Pomorskiej w Świnoujściu. Na starcie stanęły załogi z siedmiu krajów, a zawody rozegrano w trzech kategoriach Open, Racer i Cruiser. Udało się przeprowadzić 9 wyścigów w tym 1 długodystansowy o długości ok 20 mil morskich.

W „królewskiej” kategorii otwartej (Open) od początku prowadził Piotr Tarnacki, obrońca tytułu mistrza świata z ubiegłego roku. Jego największy konkurent Rafał Sawicki, po słabszym początku w kolejnych dniach nawiązał zaciętą walkę wygrywając trzy wyścigi i wywierając presje na liderze. Jednak w czwartek lepiej popłynął Tarnacki i odzyskał bezpieczną przewagę. Doskonale spisywała się rosyjska załoga Vladimira Bazhenova na RUS771, ale mimo równego pływania nie była w stanie nawiązać równorzędnej walki z Polakami.

W niższej, teoretycznie wolniejszej kategorii Racer po pierwszych dniach na czele widniała łotewska załoga Vladimira Smolakova przez Maciejem Grodzkim i Laurentem Meunier z Francji. Jednak w kolejnych dniach najrówniej zaczęła pływać szczecińska ekipa Bartosza Piotrowskiego wysuwając się na czoło. Korzystając z niestabilnych wyników konkurentów, zbudowała sobie komfortową przewagę, którą utrzymała do końca regat wygrywając kategorię Racer jednocześnie zajmując dziesiąte miejsce w klasyfikacji Open. Drugie miejsce zajął Meunier, a na najniższy stopień podium wskoczył w ostatniej chwili Janusz Olszewski na POL66 Bakoma.

W kategorii Cruiser, czyli najcięższych jachtów klasy Micro, rywalizację zdominowali Włosi na jachcie ITA80, prowadząc od pierwszego dnia ze sporą przewagą. Co ciekawe byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z szybszymi jachtami w wyższych kategoriach i w efekcie zakończyli regaty na dziewiatym miejscu w klasyfikacji Open i zdobywając złoty medal w swojej kategorii. Srebrny medal trafił do Rosjan z RUS110 ze sternikiem Genady Svistunovem, a brązowy do Polaków z POL133 Auto Podlasie w składzie Marcin Pietrzak, Łukasz Paszko i Marek Chruściel.

Kategoria Open:
1. POL 77 Volvo Roca Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk, Bartosz Makała
2. POL 333, Euro Shipping Rafał Sawicki, Joanna Mariańska, Krzysztof Mariański
3. RUS 771, Steel TeamVladimir Bazhenov, Andrey Babushkin, Andrew Bill

 

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Kategoria Racer:
1. POL 13, LaBesto Volvo Auto Bruno Bartosz Piotrowski, Adam Szymborski, Paweł Różycki
2. FRA 41708 Laurent Meunier, Stephan Kreis, Soline Tanguy
3. POL 66, Bakoma Janusz Olszewski, Sławomir Rohde, Mikołaj Chodubski

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

Kategoria Crusier:
1. ITA 80 Matteo Vanelli, Alessandro Marolli, Tyler Nizzetto
2. RUS 110 Svistunov Genady, Stepanov Sergey, Nazmutdinov Ilyas
3. POL133, Auto Podlasie Marcin Pietrzak, Łukasz Paszko, Marek Chruściel

[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Media_Image”][/siteorigin_widget]

[table id=1 /]

Relacja: Maciej Cylupa

« »