• MISTRZOSTWA POLSKI klasy Micro - Błękitna Wstęga Jeziora Niegocin 2014 - wyniki końcowe

25, sierpień 2014

W niedzielę 24 sierpnia zakończyły się XXVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Klasy Micro. W gościnnych progach giżyckiej Eko Mariny spotkało się 16 załóg. Jedna reprezentowała Łotwę, dwie Rosję i trzynaście Polskę. Przez trzy dni do rozegrania zaplanowano 9 biegów. W piątek, przy dobrej żeglarskiej pogodzie i sile wiatru 3-4B, Sędzia Główny Wojciech Caban pozwolił na rozegranie trzech biegów, w sobotę odbyły się cztery biegi. Niedziela, czyli trzeci dzień zmagań przywitał nas brakiem wiatru i sędzia zmuszony był pozostawić całą flotę Micrusów w Porcie.

Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie, wśród startujących było pięć proto z pierwszej dziesiątki Mistrzostw Świata i złoci medaliści Mistrzostw Świata w dywizji Cruiser załoga RUS 105 Yuri Astasheva. Bezwzględną dominację w tym sezonie potwierdził Piotr Ogrodnik startujący w załodze z Piotrem Petrylą i Grzegorzem Banaszczykiem wygrywając 6 biegów. Drugie miejsce zajęła załoga Władimira Bażkenowa na jachcie RUS 177 Steel Team a trzecie załoga Piotra Tarnackiego w składzie z Krzysztofem Mongirdem i Jakubem Pawlukiem.

Zacięta rywalizacja toczyła się do końca w dywizji cruiser. Po siedmiu biegach prowadziła rosyjska załoga Yuri Astasheva, niestety na jednym ze znaków kursowych popełnili błąd i skutecznie zostali wyprotestowani przez załogę Insert-ów dowodzonej przez Pawła Bogdana. W efekcie spadli na trzecie miejsce kosztem Insertów, którzy wskoczyli na drugi plac i załogi Sealandów, która wygrała całą rywalizację uzyskując tytuł Złotych Medalistów Mistrzostw Polski.

W dywizji Racer na tle nieco słabszej dyspozycji polskich załóg bardzo dobrze zaprezentował się Wladimir Smolakovs. Wygrał rywalizację i zdobył tytuł Złotego Medalisty Mistrzostw Polski, drugie miejsce zajęła załoga Sławomira Rohde na Bakomie a trzecie Macieja Grodzkiego na Alter Ego. Na słowa podziękowania zasługują Organizatorzy, którzy przygotowali dla nas trzydniowe zmagania.